UV Индекс / UV index


        Ултравиолетовите лъчи (UV) са електромагнитно излъчване с дължина на вълната по-къса от тази на видимата светлина, но по-дълга от тази на рентгеновите лъчи, между 10 и 400 nm, и с енергия между 3,10 и 124 електронволта. Наименованието им идва от факта, че тази част от спектъра включва честотите, непосредствено над тези, идентифицирани от хората като виолетов цвят.
Ултравиолетовото излъчване е част от спектъра на слънчевата светлина и може да се генерира от електрическите дъги или от предназначени за тази цел лампи за черна светлина. Класифицирано като нейонизиращо излъчване, то може да предизвиква някои химични реакции, а при някои вещества и флуоресценция. В ежедневието най-честата проява на ултравиолетовите лъчи е в предизвикваното от тях слънчево изгаряне, но ултравиолетовият спектър има и много други ефекти, както полезни, така и вредни, върху човешкото здраве.
      Слънцето излъчва в ултравиолетовия спектър в UVA, UVB и UVC диапазоните, но озоновият слой пропуска в земната атмосфера едва 1-3% от това излъчване.[4] UVB и UVC излъчването участва в химичните реакции, довели до образуването на самия озонов слой, но 98,7 % от ултравиолетовата радиация, достигаща до повърхността на Земята е в UVA диапазона. Сравнени със Слънцето, особено горещите звезди излъчват и относително повече ултравиолетови лъчи. Например най-масивната известна към 2010 година звезда R136a1 има топлинна енергия от 4,57 eV, попадаща в близкия ултравиолетов диапазон.


UV Индекс за Европа днес 



UV Индекс за целия свят днес
 

Стойностите на "UV индекс"  показват степента на риск при излагане на преки слънчеви лъчи за съответния регион.
Степента на риск е следната:
- от 0 до 2 – ниска
- от 3 до 5 – средна
- от 6 до 7 – висока
- от 8 до 10 – много висока
- 10+ – изключително висока


източник: http://www.temis.nl/uvradiation/

Повече информация на : http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/road_safety/road_traffic_deaths2/atlas.html

 UV Индекс за България

На тази карта е представена дневната прогноза за ултравиолетовия индекс за територията на България. Той ежедневно се изчислява за всеки час чрез средния модел за страната, който отчита също и влиянието на надморската височина. За по-добрата визуализация на прогнозата е използвана международно приета скала за индекса-колкото по-висок е той, толкова по-внимателни трябва да бъдем, когато се излагаме на Слънце.







http://www.geophys.bas.bg/uv_index/uvmaps_bg.htm